Metody čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je komplexní zdravotní systém, který umí léčit mnoho zdravotních problémů. Používá několik terapeutických metod akupunkturu, akupresuru, dietetiku a speciální metody, jako jsou moxování, baňkování, a čínské masáže

  • C:\fakepath\cinska medicina

Tuina masáž

Čínská masáž Tuina vychází ze stejných teoretických základů a filosofie jako tradiční škola akupunktury, ale ošetření a stimulace akupresurních bodů se provádí rukou, loktem nebo vhodnou masážní pomůckou. Tuina zprůchodní energetické dráhy a účinně podpoří oběh krve a vnitřní energie v těle. Je vhodná v terapii chronických i akutních stavů, a to jak pohybového aparátu, tak i vnitřních orgánů. Tuina jako celostní metoda je přirovnávána k ucelené fyzioterapii či rehabilitaci dle metod tradiční čínské medicíny.

Baňkování, Gua Sha (kua-ša) tyto metody patří mezi tzv. zevní terapie a kombinují se s čínskými masážemi tuina a tradičním zdravotním cvičením qi gong (čchi-kung).

Využívá shodné energetické dráhy (meridiány) a body jako akupunktura, ale stimulace akupunkturních bodů se provádí odlišně - podtlakem, třením. V tradiční čínské medicíně se používá působení baněk neboli baňkování nejenom při bolestech pohybového aparátu, ale i k mírnění vnitřních potíží či preventivně k posilování imunity Účinek baňkování se zvyšuje přikládáním baněk na oblasti akupunkturních bodů. Baňky a baňková masáž působí fyzikálně a reflexně. Zároveň je také výrazně ovlivňován metabolismus organismu, neboť v okolí přiložené baňky dochází k rychlejší látkové výměně.

Moxováníje jednou z pomocných technik základního souboru metod klasické čínské medicíny. Samostatně nebo v kombinaci s baňkováním, metodou gua sha či akupunkturou může podle potřeby doplnit čínskou masáž tuina a tradiční zdravotní cvičením qi gong (čchi-kung). Využívá shodné energetické dráhy (meridiány) a body jako akupunktura, ale stimulace akupunkturních bodů se provádí odlišně - teplem. Moxování neboli požehování vzniklo v chladných, severních oblastech Číny jako alternativa akupunktury. Lístkům pelyňku (Artemisia chinensis) tradiční čínská medicína přisuzuje teplou (jangovou) povahu, hořkou a pálivou chuť, účinky na doplnění krve a energie čchi. Používá se jich u obtíží z chladu a vlhkosti. Při moxování prohříváme vybrané akupunkturní body nebo ošetřované oblasti těla hořící pelyňkovou moxou, tvořící se teplo účinně zlepšuje oběh krve a oběh životodárné energie. Pravidelné moxování podporuje obranyschopnost organismu, harmonizuje tělo, doplňuje ztrátu vitální energie a podle klasických čínských rukopisů také přispívá k dlouhověkosti.

Qi Gong

Cvičení Qigong (někdy též Či-kung) je možné přeložit jako:„Práce s životní energií”, nebo. Tato „práce” se může provádět v pohybu, ve stoje a také v sedě. Qi Gong se na rozdíl od Tai chi (Tai-čchi) neřadí mezi bojová umění, protože se zaměřuje výhradně na zdraví a péči o něj.

Velmi pomalými pohyby rukou společně s kontrolou pozornosti a dechu dokáže přinést uvolnění energetických blokád podobně jako akupunktura či byliny, přenese nás do meditativního stavu, kdy se snadno harmonizuje celá bytost. Ruku v ruce s tím přichází lepší tělesná i psychická zdatnost, naplňuje nás vnitřní klid, dokážeme se lépe soustředit na běžné denní činnosti a zcela jistě se nám zvětší pohyblivost kloubů a páteře.

PARKHOTEL GOLFv Mariánských Lázníchhodnocení